KORONY LUB MOSTY: PORADY DLA POSIADACZY PROTEZ STAŁYCH I TYMCZASOWYCH
Na co zwrócić uwagę zaraz po wstawieniu protezy stałej,
a jakie nawyki wypracować w sobie na lata?
Właśnie zacementowano Ci na zębach korony bądź stałe mosty. Zastąpią one bardzo dobrze brakujące struktury zęba czy brakujące zęby i powinny zapewnić lata dobrego użytkowania – przyjąwszy, że przestrzegać będziesz następujących obwarowań:
- proszę nie żuć twardych pokarmów założonymi uzupełnieniami przez 24 godziny od momentu, kiedy zostały zacementowane – ażeby osiągnąć optymalną wytrzymałość, cement musi „dojrzewać” przez około 24 godziny.
- proszę się nie przejmować lekką nadwrażliwością na pokarmy gorące czy zimne; ta nadwrażliwość będzie zanikać stopniowo na przestrzeni kilku tygodni. Bywa, że taka nadwrażliwość trwa ponad 6 tygodni. Proszę nas powiadomić, gdyby do tego doszło.
- w celu zapewnienia optymalnej trwałości Twoim uzupełnieniom i zapobiegania próchnicy oraz uszkodzeniu tkanek wspierających, proszę przeprowadzać następujące zbiegi prewencyjne
- szczotkować i nitkować po jedzeniu oraz przed snem;
- stosować płukankę z fluorem, płukać energicznie przez przynajmniej 30 sekund każdego dnia;
- stosować przepisany przez naszą placówkę żel z fluorem;
- stosować irygator Oxy Jet, Water Pik, według naszych porad
UWAGA: najbardziej znaczącym powodem usterek protez jest niewystarczająco częste wracanie na przeglądy. Proszę nas odwiedzać rutynowo w odstępach 6 miesięcy. Często problemy powstające przy omawianych tu uzupełnieniach mogą zostać zauważone na wczesnym etapie i łatwo skorygowane. Oczekiwanie tu przez dłuższy czas może wymagać ponownego wykonania całego uzupełnienia.
Proszę do nas przedzwonić niezwłocznie, wówczas gdy wyniknie którakolwiek z poniższych okoliczności:
- uczucie ruchomości albo obluzowania się uzupełnienia
- nadwrażliwość na słodkie
- dziwaczny posmak w okolicy uzupełnienia
- odłamanie się części masy z uzupełnienia
- nadwrażliwość na nacisk
Co warto wiedzieć posiadając koronę tymczasową?
Oddano Państwu właśnie koronę tymczasową. Ta korona ma służyć jedynie na okres wykonywania dla Państwa korony docelowej, ale warto dowiedzieć się o niej więcej.
- Kolor plastikowej korony tymczasowej nie przypomina w żaden sposób korony ostatecznej (docelowej).
- Kształt i wielkość: korony tymczasowe są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, ale w żaden sposób nie będą przypominać korony ostatecznej, która już z pewnością jest wykonywana specjalnie dla Państwa.
- Korona tymczasowa pomoże zapobiegać nadwrażliwości oszlifowanego zęba. Nie pasuje ona jednak w ustach tak, jak będzie to przypadku korony docelowej, mogą więc Państwo zauważyć nadwrażliwość na ciepło, zimno czy słodycze – odczucia, jakich nie będziecie mieć, kiedy Wasza wykonana na specjalne zamówienie korona docelowa będzie na miejscu.
Ważne informacje dla pacjenta posiadającego koronę tymczasową – jakich błędów uniknąć, aby oczuwać komfort z jej użytkowania:
- cement tymczasowy wymaga około 30 minut na zestalenie się. Proszę nie żuć przez ten czas
- pewne pokarmy będą się kleić do korony tymczasowej. Dlatego proszę powstrzymać się od gumy do żucia czy innych słodyczy bądź pokarmów mogących przyklejać się do korony – albo nawet ją ściągnąć
- korony tymczasowe nie są wytrzymałe. Czasami mogą pęknąć lub ulec rozłamaniu bądź spaść. Gdyby przytrafiło się to Państwu, proszę skontaktować się z nami niezwłocznie, przynieść ze sobą koronę, a my ją ponownie osadzimy albo wymienimy i osadzimy. Gdyby nie mieli Państwo możliwości skontaktowania się z nami, proszę udać się po prostu do apteki i nabyć klej do protez. Osadźcie koronę tymczasową na klej do protez, który ją zabezpieczy na miejscu do czasu, kiedy będziecie mogli się z nami skontaktować.
- proszę nie trzymać korony tymczasowej poza jamą ustną. Bez korony tymczasowej zęby Państwa mogą ulec przemieszczeniu, a wówczas korona docelowa może nie pasować!
- proszę nie szczotkować ani nie nitkować zbyt energicznie wokół korony tymczasowej. Proszę pamiętać, że ważne jest utrzymanie tego obszaru w czystości – ale przy zachowaniu ostrożności.