OD MAŁYCH PYTAŃ DO DUŻEJ WIEDZY!

Dowiedz się więcej o zdrowiu jamy ustanej swojego dziecka


Warning: Use of undefined constant one - assumed 'one' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /dentarium.pl/wp-content/themes/dentarium/page-dla_dziecka.php on line 64

USUWANIE PLAMEK Z ZĘBÓW

skuteczne metody


Warning: Use of undefined constant two - assumed 'two' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /dentarium.pl/wp-content/themes/dentarium/page-dla_dziecka.php on line 70

LAKOWANIE

skuteczna ochrona przed próchnicą


Warning: Use of undefined constant three - assumed 'three' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /dentarium.pl/wp-content/themes/dentarium/page-dla_dziecka.php on line 76

CZYSZCZENIE ZĘBÓW

ważne każdego dnia!


Warning: Use of undefined constant one - assumed 'one' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /dentarium.pl/wp-content/themes/dentarium/page-dla_dziecka.php on line 64

HISTORIA SZCZĘK REKINA

czyli coś dla osób o mocnych zębach ;-)


HISTORIA SZCZĘK REKINA:
CZYLI COŚ DLA OSÓB O MOCNYCH ZĘBACH 😉

Czy wiedzieliście, że…?

Wszechocean pokrywa 71% naszej planety? W oceanach znajduje się ponad 100 zębów rybich przypadających na każdy 1 ząb zwierzęcy na lądzie! Delfiny posiadają 96 zębów, a wieloryby ponad 1 000. Barakudy mają po kilka rzędów zębów, tak samo jak rekiny. Rekiny jedzą przez cały dzień, nigdy zębów nie szczotkują, nigdy nie nitkują, a nigdy odwiedzają rekiniej higienistki!

We wszechoceanie nigdy nie znaleziono ani jednej dziury w zębie! Fakty są takie, że na lądzie spotykamy tylko dwie grupy zwierząt, które doświadczają psucia się zębów: istoty ludzkie (i ich zwierzęta domowe) oraz… niedźwiedzie.

Czy wpadliście na to, dlaczego tak wielu ludzi ma bezsensowne ubytki, które wymagają wypełnienia? Są dwa powody. Pierwsze to nasza dieta. Misie konsumują litry miodu za jednym posiedzeniem. W ponad 22 krajach ludzie konsumują więcej niż 60 kg cukru rocznie – na jedną osobę! To powoduje dużo próchnicy. Psy oraz koty żyjące dziko nigdy nie doznają ubytków w zębach, ale jeśli karmić się je będzie pożywieniem ludzi, mogą dostać dziur w zębach. W niektórych krajach, jak Chiny, większość ludzi spożywa tak niewielkie ilości cukru, że całe miasta są wolne od ubytków próchnicowych. A właściwie zgadnijcie, w jakim to kraju przypada najwięcej dziur w zębach na jedną osobę? Otóż to, w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Tak więc jeśli nie chcecie mieć już nigdy kolejnej dziury, rzućcie cukier!

Drugim powodem, dla którego ryby nie doznają próchnicy to fakt, iż ocean to roztwór z jedną cząsteczką fluoru na każdy milion innych. Fluor to 13. pod względem powszechności pierwiastek na naszej planecie. Ryby i ich zęby cały czas pławią się roztworze fluoru! Oto dlaczego miasta na całym świecie dodają fluor do swojej wody pitnej na wzór wody oceanicznej. Zadbajcie, aby rosnące zęby Waszych dzieci nie były pozbawione tych korzyści niesionych przez fluor. Domowe filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy zabierają z wody cały fluor; filtry z aktywnym węglem fluor pozostawiają.  Możecie również kupować wodę mineralną z fluorem .

Kiedy Wasze zęby już się uformują, nie zapominajcie o fluoryzacji co sześć miesięcy przy okazji zwyczajowej wizyty na czyszczenie. Fluoryzacja w gabinecie znacznie zredukuje nasilenie próchnicy, ale możliwe jest też wykonanie indywidualnych szyn do fluoryzacji domowej. Przy prawidłowym stosowaniu 1 raz w tygodniu przez 4 minuty, zapobiegnie to w blisko 100% próchnicy – zakładając, że jednocześnie porzucicie spożywanie cukru.

W końcu zapytajcie o uszczelniacze (laki) dentystyczne, które nałożone na powierzchnie żujące zębów tylnych chronią przed próchnicą na tych powierzchniach w prawie 100% przypadków. W dzisiejszych czasach współczesnej stomatologii zapobiegawczej ludzie mający ubytki muszą naprawdę chcieć je mieć – ponieważ są one trudne do wyhodowania!

Konkludując: nie mówcie sobie ani nie wierzcie, że Wasza rodzina ma kiepskie zęby. W zamian, nabierzcie świadomości, iż Wasza rodzina spożywa tak dużo cukru, iż zęby się Wam psują. Nie myślcie, że tylko dlatego, iż zęby macie doprowadzone do porządku, możecie je zaniedbywać. Badania Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego pokazują, iż większość wykonanych koron ma trwałość tylko 8,5 roku.   

Dentysta może Wam naprawić ząb, ale tylko Wy możecie zmienić zachowanie, które w ogóle doprowadziło do tej dziury: rzucie słodzone napoje, słodycze i niezdrowe przekąski, a zacznijcie spożywać więcej tego, co jedzą wszystkie inne zwierzęta mające zęby w idealnym stanie-surowych warzyw i owoców.

Co nowego u nas słychać?


  • Dnia 16 lutego 2024 Dentarium będzie czynne do godziny 14:00 a 19-23 lutego będzie nieczynne

     

    Za utrudnienia przepraszamy


Bezpłatne znieczulenie

Maksymalnie minimalizujemy ból
i to bez dodatkowych opłat!
Wizyta u stomatologa już tak nie boli

odbytych szkoleń
10 lat doświadczenia